Testy Alergiczne

Objawy alergii bardzo często pojawiają się po bezpośrednim kontakcie organizmu z alergenem, lecz nie zawsze są one diagnozowane jako symptom uczulenia, gdyż objawy alergii mogą być bardzo podobne do symptomów innych chorób. Gdy pojawiają się pierwsze podejrzenia alergii warto udać się do specjalisty, aby zlecił badania, dzięki którym określimy, jakie alergeny są odpowiedzialne za objawy nietolerancji. Najczęściej są to testy alergiczne z krwi.

Testy alergiczne z krwi – charakterystyka

Zdarza się, że wykrycie alergenu, który powoduje alergię w organizmie, nie jest łatwym zadaniem, zwłaszcza w przypadku alergii krzyżowych (wywoływanych przez jednoczesne działanie przynajmniej dwóch alergenów). W tym momencie pomoc stanowią testy alergiczne z krwi, które wskażą substancję uczulającą organizm.

Testy alergiczne z krwi to podstawowe badania diagnostyczne, które wykonuje się w celu wykrycia lub potwierdzenia alergenu wywołującego objawy. W diagnostyce alergii wykorzystuje się wiele testów, a zastosowanie konkretnego badania zależy od rodzaju podejrzewanej alergii. Jednym z najbezpieczniejszych i najbardziej skutecznych testów alergii jest badanie z krwi (inaczej zwane badaniem serologicznym lub testem alergicznym z krwi).

W alergologii taki rodzaj testu alergicznego z krwi polega na badaniu krwi pacjenta w celu potwierdzenia uczulenia na dany alergen. Negatywny wynik testu świadczy o tym, że osoba badana najprawdopodobniej nie jest uczulona na określony rodzaj antygenu. Pozytywny wynik testu alergicznego z krwi potwierdza występowanie alergii.

Leave a reply