Ultrasonografia jest jedną z najbardziej nieinwazyjnych metod wykrywania zmian patologicznych w narządach. Badanie odbywa się bez potrzeby podawania środków cieniujących. Wynik badania pozwala na ocenę kształtu, wielkości i położenia narządu czy przestrzeni anatomicznej, a także powierzchni czy wnętrza tych narządów. Z oceny echostruktury badanego narządu, specjaliści wykonujący badanie mogą wysunąć wnioski diagnostyczne: o charakterze zmian zapalnych, zanikowych, zwyrodniałych czy nowotworowych. W przypadku zmian nowotworowych, badanie może zasugerować proces łagodny lub złośliwy.

Wykonujemy:

  • USG ginekologiczne głowicą endovaginalną
  • USG ginekologiczne przez powłoki brzuszne
  • USG położnicze – prenatalne
  • USG jamy brzusznej
  • USG tarczycy

PRZYGOTOWANIE DO BADANIA USG

Na badanie USG należy przynieść ze sobą wyniki wcześniejszych badań USG jeśli były wykonywane do porównania dynamiki zmian.

USG jamy brzusznej

Przed badaniem należy pozostać na czczo. Wskazane jest wypicie przed badaniem 3 do 5 szklanek niegazowanej wody mineralnej (aby czuć parcie na pęcherz). W dniu badania nie należy palić papierosów oraz żuć gumy. W razie potrzeby (wzdęcia i zaparcia) wskazane jest zażycie leku zmniejszającego ilość gazów w jelitach. Przed badaniem należy pokazać lekarzowi wykonującemu USG wyniki badań z poprzednich USG jamy brzusznej, jeśli były wykonywane.

USG tarczycy

Pozwala na dokładną ocenę wielkości ewentualnych zmian .Najczęściej zlecane jest przez lekarzy w przypadku pojawienia się zmian w obrębie gruczołów oraz gdy badania laboratoryjne wykazały nieprawidłowości. Samo badanie nie wymaga przygotowań.

USG ginekologiczne

Badanie USG ginekologiczne wykonuje się w celu oceny zmian w obrębie macicy, jajowodów i jajników. Za pomocą badania można ocenić narządy w miednicy mniejszej – narząd rodny oraz błonę śluzową jamy macicy, trzon macicy, szyjkę macicy, jajniki, zatokę Douglasa. Badanie pozwala między innymi wykryć torbiele jajników, mięśniaki macicy oraz inne nieprawidłowości.
Samo badanie nie wymaga przygotowań. – wykonuje się po oddaniu moczu.

USG położnicze – prenatalne

USG to nieinwazyjna metoda diagnostyczna, pozwalająca na zobrazowanie narządów i tkanek przy pomocy fali ultradźwiękowej. Jest preferowanym badaniem pozwalającym określić prawidłowy rozwój dziecka.
Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego wykonuje się 3 razy w trakcie prawidłowego przebiegu ciąży.