Poradnia endokrynologiczna zajmuje się rozpoznawaniem, diagnozowaniem i leczeniem szeregu chorób z zakresu gruczołów wydzielania wewnętrznego:
- Przysadka mózgowa: guzy przysadki, akromegalia, hiperprolaktynemia, zespół Cushinga, niedoczynność przysadki, moczówka prosta i inne
- Tarczyca: niedoczynność i nadczynność tarczycy, guzki, rak tarczycy, choroba Hashimoto, zapalenia tarczycy, wole i inne
- Przytarczyce: nadczynność, niedoczynność
- Nadnercza: niedoczynność nadnerczy, guzy, rak nadnercza, hormonalne przyczyny nadciśnienia np.: guz chromochłonny
- Choroby jajników i jąder
- Hormonalne przyczyny otyłości
- Diagnozowanie i leczenie insulinooporności
- Hormonalne przyczyny niepłodności i przygotowanie do ciąży
- Hormonalne przyczyny łysienia i nadmiaru androgenów u kobiet
W poradni endokrynologicznej dysponujemy szerokim zakresem badań diagnostycznych:
- Oznaczeniami stężenia hormonów
- Badaniami ogólnymi z krwi i moczu
- Wykonywaniem podstawowych testów hormonalnych
- Wykonywaniem badań obrazowych tarczycy i nadnerczy
- Wykonywaniem biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej tarczycy
Najczęściej spotykanymi chorobami, z którymi zgłaszają się pacjenci do poradni endokrynologicznej, są choroby tarczycy. Objawy związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem tarczycy są bardzo różnorodne. Powiększenie szyi, wyczuwalne zgrubienie w dolnej części szyi może świadczyć o wolu lub wolu guzkowym. Niestety czasem jest to pierwszy objaw raka tarczycy. Bolesność na szyi może świadczyć o złośliwym nowotworze tarczycy lub jej zapaleniu. Czasem zmiany w tarczycy są znajdywane przy okazji innych badań takich jak usg węzłów chłonnych czy usg ślinianek.
Wzrost wagi, zaparcia, sucha skóra, wypadanie włosów, nadmierne zmęczenie, senność, depresja to tylko kilka objawów, które mogą być pierwszym sygnałem niedoczynność tarczycy. Nieleczona niedoczynność może w dłuższej perspektywie prowadzić do wielu powikłań takich jak przyspieszony rozwój miażdżycy i większe ryzyko chorób układu krążenia, a co za tym idzie skrócenie długości życia. Niekontrolowany wzrost masy ciała, na skutek spowolnienia metabolizmu, prowadzi do otyłości, a w jej konsekwencji do cukrzycy i choroby zwyrodnieniowej stawów. U młodszych zaś kobiet może utrudniać zajście w ciążę i być przyczyną poronień.
Znacznie groźniejsza dla pacjenta jest nieleczona nadczynność tarczycy. Nierozpoznana i nieleczona nadczynność u osoby, która doświadczy innych poważnych problemów ze zdrowiem takich jak np. operacja, ciężki uraz, ciężka infekcja może prowadzić do przełomu tarczycowego i nawet do zgonu. Do najczęstszych objawów nadczynności tarczycy należą: utrata wagi, nerwowość, bezsenność, arytmia, pogorszenie wydolności fizycznej. Przy występowaniu tych objawów zawsze należy brać pod uwagę dysfunkcję tarczycy.