Testy skórne

Testy skórne stosowane w diagnostyce alergii, oparte są na zjawisku nadwrażliwości natychmiastowej. Testy skórne są podstawową metodą diagnostyczną w diagnostyce alergii. Pozwalają na stwierdzenie IgE-zależnej reakcji w obrębie skóry. Podawany alergen wiąże się ze swoistą IgE na powierzchni mastocytów, co doprowadza do uwolnienia z nich histaminy, której wyrzut powoduje w obrębie skóry powstanie reakcji, wywołującej powstanie bąbla i zlokalizowanego wokół niego rumienia.

Technika wykonania testu punktowego polega na umieszczeniu roztworu zawierającego alergen na skórze (przedramię lub plecy) i następnie nakłuciu skóry w obrębie kropli roztworu. Liczba badanych alergenów zależy od podejrzewanej etiologii, ponadto zawsze należy wykonać kontrolę dodatnią z roztworem histaminy oraz ujemną z roztworem soli fizjologicznej. Wykonujemy testy z wieloma alergenami wziewnymi takimi jak pyłki drzew, traw, chwastów, oraz roztoczami, pleśniami, naskórkami zwierząt, itd a także z alergenami pokarmowymi.

Testy płatkowe

Testy płatkowe to miarodajna metoda wykrywająca czynniki wywołujące kontaktowe zapalenie skóry. Testy płatkowe wykonuje się w diagnostyce alergologicznej różnych odmian wyprysku, a w szczególności w przypadku podejrzenia wyprysku kontaktowego (zobacz: Wyprysk kontaktowy). Lekarz, zlecając te testy, chce ocenić reaktywność skóry na szereg różnych związków chemicznych, z którymi pacjent styka się w życiu codziennym (w domu, szkole, pracy). Zatem testy te służą zbadaniu kontaktowej reakcji immunologicznej. Kontaktowa reakcja immunologiczna zasadniczo rożni się od reakcji natychmiastowej obserwowanej w przypadku punktowych testów skórnych, bowiem zachodzi z udziałem komórek pamięci (limfocytów) i ma miejsce po ok. 24 h od kontaktu z alergenem.

Badanie polega na przyłożeniu do niezmienionej skóry pleców płatków nasączonych roztworem alergenu i przykleja za pomocą plastrów. Plastry z alergenami powinny być w ciągłym kontakcie ze skórą przez 48 godzin. Po upływie tego czasu plastry usuwa się i dokonuje się pierwszego odczytu. Kolejny odczyt ma miejsce po upływie trzeciej doby (po 72 h) od nałożenia. W trakcie obecności plastrów na skórze nie powinno moczyć się tej okolicy pleców

Wykonujemy kilka zestawów testów płatkowych : Standard I, Standard II, Kosmetyki, Żywice, Barwniki oraz zestawy z alergenami stomatologicznymi.

Nasze usługi