Jesteś w „CENTRUM” naszej uwagi.

Proponujemy udział w programach profilaktycznych:

 1. Profilaktyka raka szyjki macicy
 2. Na czym polega program i kto może skorzystać z programu

  Program profilaktyki dedykowany jest kobietom w określonych grupach wiekowych 25-59 lat. Polega on na profilaktycznym pobieraniu cytologii w tych grupach wiekowych kobiet, które nie wykonywały badania cytologicznego w ciągu ostatnich 3 lat.

  Badanie cytologiczne w ramach programu jest wykonywane gabinecie ginekologiczno-położniczym naszej placówki, gdzie można zgłosić się bez skierowania, niezależnie od miejsca Podstawowej Opieki Zdrowotnej.

  Kobiety młodsze niż 25 lat i starsze niż 59 lat, mogą skorzystać z badania cytologicznego w ramach porady udzielonej przez lekarza ginekologa w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistyczne również bez skierowania.

  W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości planowane są badania pogłębione na które kobiety są kierowane przez lekarza ginekologa.

 3. Profilaktyka chorób układu krążenia
 4. Na czym polega program:
 • Program jest dedykowany pacjentom Podstawowej Opieki Zdrowotnej naszej placówki. Lekarz POZ w ramach programu przeprowadza wywiad w kierunku czynników ryzyka chorób serca i określa niezbędny zakres badań, które trzeba wykonać.
 • Następnie lekarz kieruje pacjenta na bezpłatne badania pozwalające określić kategorię ryzyka choroby układu krążenia.
 • Kolejny etap programu to ocena tych badań i ewentualne dalsze postępowanie w przypadku uchwycenia nieprawidłowości – kierowanie do poradni specjalistycznych.

Kto może skorzystać z programu:

Program kierowany jest do osób, które:

 • w roku kalendarzowym mają 35, 40, 45, 50, 55 lat
 • są obciążone czynnikami ryzyka (palenie tytoniu, nadciśnienie tętnicze krwi, zaburzenia gospodarki lipidowej, niska aktywność ruchowa, nadwaga i otyłość, upośledzona tolerancja glukozy, nadmierny stres, nieracjonalne odżywianie się, wiek,)
 • u których nie została dotychczas rozpoznana choroba układu krążenia
 • które w okresie ostatnich 5 lat nie korzystały ze świadczeń udzielanych w ramach programu profilaktyki CHUK także w innych przychodniach.

Lepiej zapobiegać niż się leczyć! ZAPRASZAMY.