Alergologa to dziedzina medycyny zajmująca się chorobami wywoływanymi przez alergeny, czyli substancje (antygeny) obecne w naszym środowisku takie jak pyłki, roztocza, pleśń, niektóre składniki pokarmowe, metale, konserwanty, sierść zwierząt itp., które wywołujące w naszym organizmie reakcje uczuleniowe (alergiczne). Uczulenie czyli alergia na alergeny powstaje w organizmie jako skutek nieprawidłowej odpowiedzi naszego układu immunologicznego na kontakt z alergogenną substancją.

Rozróżniamy trzy podstawowe rodzaje alergii:

  • alergia wziewna: alergeny obecne w powietrzu wdychanym, do których należą: pyłki roślin, szczątki roślin, zwierząt, roztocza, zarodniki grzybów pleśniowych itp.
  • alergia skórna to odpowiedź alergiczna na tzw. alergeny kontaktowe, które wywołują reakcję alergiczną po zetknięciu ze skórą. Najczęściej należą do nich: metale (chrom, nikiel), tworzywa sztuczne, barwniki, substancje zapachowe, konserwanty oraz stosowane kosmetyki.
  • alergia pokarmowa: tutaj alergeny występują w produktach żywnościowych naszej diety, zarówno pochodzenia roślinnego jak i zwierzęcego: orzechy, soja, pszenica, mleko krowie, jaja, mięso itp.,

Specyficzna postacią alergii pokarmowej to alergia na stosowane leki. Do najczęściej wywołujących alergię należą: niesteroidowe leki przeciwzapalne (aspiryna, ibuprofen, naproksen, ketonal), antybiotyki oraz leki stosowane w znieczuleniu.

Alergia krzyżowa

W tych nieprawidłowych odpowiedziach naszego organizmu na różne alergeny nie sposób nie wspomnieć o tzw. alergii krzyżowej. Polega ona na jednoczesnym występowaniu reakcji alergicznych na co najmniej dwa alergeny o podobnej budowie białkowej. Mogą one występować między różnymi alergenami pokarmowymi lub pokarmowymi i wziewnymi (np. pyłki + sierść zwierząt), albo alergenami pokarmowymi i kontaktowymi (np.lateks + jajko). Mogą one występować np. u osób uczulonych na pyłki drzew (np. brzoza), a po jej przekwitnięciu, objawy alergii występują po spożyciu pewnych pokarmów, takich jak: marchew, jabłko, seler, orzeszki laskowe. Jest to często szybka reakcja alergiczna związana z przeciwciałami klasy IgE. i nierzadko w jej przebiegu dochodzi do obrzęku błony śluzowej jamy ustnej i gardła (obrzęk Quinckego).

Najczęstsze lokalizacje objawów alergii krzyżowych:

  • wargi i jama ustna: obrzęk Quinckego
  • przewód pokarmowy: bóle brzucha, wymioty czy biegunka;
  • nos: wodnisty katar (katar sienny), kichanie
  • układ oddechowy: kaszel alergiczny, duszność

z powodu skurczu oskrzeli (astma alergiczna);

  • oczy: łzawienie i zaczerwienienie spojówek.
  • ucho: alergiczne zapalenie ucha.
  • skóra: pokrzywka alergiczna,

Diagnostyka

Lekarz alergolog podczas wizyty podejmuje działania w celu powiązania naszych objawów z konkretnym alergenem, lub ich grupą. Temu służy wywiad i badanie lekarskie oraz zlecone i wykonane badania diagnostyczne, w tym testy alergiczne (skórne, pokarmowe) na powszechnie występujące alergeny środowiskowe i pokarmowe. Można je wykonać nawet u niemowląt, ale bardziej wiarygodne wyniki daje badanie dzieci powyżej 2. roku życia.

Leczenie

Po wykryciu związków przyczynowo – skutkowych alergena z naszymi objawami, lekarz alergolog włącza odpowiednie leczenie. Dla każdego pacjenta dobierane są indywidualne metody leczenia alergii.

Leki hamujące reakcje uczuleniowe

W przypadku, gdy objawy alergii występują sezonowo i ograniczają się do kataru czy kichania na ogół proponowane są leki hamujące reakcje uczuleniowe podawane w formie miejscowej zależnej od miejsca występowania alergii (krople do oczu, do nosa, kremy na skórę), lub leki doustne o działaniu ogólnym hamujące reakcje uczuleniowe niezależnie od ich lokalizacji.

Odczulanie

Specyficzna metodą terapii jest tzw. odczulanie. Jest ona możliwa w określonych grupach pacjentów. Terapia polega na podawaniu pacjentowi przez pewien okres (co 7-14 dni), stopniowo zwiększanych dawek alergenu w formie szczepionki. Intencją terapii jest przyzwyczajenie układu odpornościowego osoby uczulonej do obecności danego alergenu, tak aby nie produkował przeciwciał w odpowiedzi na kontakt z tym alergenem.

Nasza poradnia alergologiczna zapewnia kompleksową pomoc zarówno dzieciom, jak i dorosłym, u których występują problemy z alergią. Świadczymy nasze usługi w ramach NFZ. W takim przypadku niezbędne jest skierowanie od lekarza POZ i zapisanie się w rejestracji na określony dzień i godzinę. Na te świadczenia zobligowani jesteśmy prowadzić kolejkę przekazywaną cotygodniowo do NFZ. Można również skorzystać z porady alergologa komercyjnie, bez skierowania w możliwie szybkim terminie.

 

Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek
08.00 - 09.00
Poradnia AlergologicznaW każdy piątek
zapraszamy dorosłych
oraz dzieci do
poradni alergologicznej
09.00 - 10.00
10.00 - 11.00
11.00 - 12.00
12.00 - 13.00
13.00 - 14.00

Piątek

Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek
08.00 - 09.00
Poradnia AlergologicznaW każdy piątek
zapraszamy dorosłych
oraz dzieci do
poradni alergologicznej
09.00 - 10.00
10.00 - 11.00
11.00 - 12.00
12.00 - 13.00
13.00 - 14.00

Piątek

Nasze usługi